S dialýzou žiju i cestuji

„Přes patnáct let se léčím s diabetem druhého typu a posledních devět si pravidelně píchám inzulin,“ říká Josef.

Před třemi roky mi začaly selhávat ledviny. Po poslední atace si mě převzali do péče v nefrologické ambulanci v pražském IKEMu. Zhruba po roce přestaly fungovat do té míry, že jsem musel začít podstupovat pravidelnou terapii v dialyzačním středisku, kde mi po čase nabídli možnost domácí léčby. Měl jsem strach, že si nedokážu aplikovat jehly do cévního přístupu na předloktí. Sestřička mi ale všechno vysvětlila a já jsem se rozhodl, že do toho půjdu. Zasvěcení k ovládání přístroje pro domácí hemodialýzu bylo velice snadné, a ani jsem nemusel doma dělat žádné zásadní úpravy. Celý proces domácí hemodialýzy zvládám bez jakékoli pomoci. Člověk si velmi rychle zvykne a funguje to perfektně. Samozřejmě – kdyby bylo potřeba – je proškolená i manželka. Při domácí hemodialýze spím, dívám se na televizi, občas pracuji na počítači. A na kontroly do nefrologické ambulance dojíždím už jen jednou měsíčně.

JSEM VÍC V POHODĚ

Skvělé je, že jsem pánem svého času. Dnes se rozhoduji podle pracovních a soukromých aktivit, kdy si v průběhu dne dialýzu udělám. Navíc je tu i psychický efekt – prostředí střediska působí na člověka jinak než atmosféra vlastního domova. A jsem na čekací listině na transplantaci.

Se ženou, dcerou a synem moc rádi cestujeme, s hemodialyzačním přístrojem jsme už byli i v Chorvatsku u moře a v Rakousku na horách. Nyní plánuji udělat si zkoušky na motorový člun – rád bych se v budoucnu plavil po chorvatských ostrovech. Po večerech se v průběhu hemodialýzy učím. A už se moc těším na nová dobrodružství.

Léčba v pohodlí domova

Čeští pacienti mají k dispozici ucelený balíček služeb, které jim zajišťují komplexní dialyzační péči z pohodlí jejich domova včetně 24hodinového technického servisu, a to s možností volby některé z moderních léčebných metod – domácí hemodialýzy či peritoneální (břišní) dialýzy. Při cestování je nezbytné mít zajištěnou variantu centrovní péče v místě pobytu pro případ nenadálé události, což je nutné řešit s dostatečným předstihem (min. 3 měsíce), a ne v každé cílové destinaci to je možné zajistit.

Autor: Josef, Jinočany