89 % Čechů dělá minimálně 6 z těchto 8 chyb, které nenávratně poškozují ledviny.

Je důležité se vyvarovat určitých chyb, které by je mohly zatížit, a vést tak k závažným zdravotním komplikacím.

Ledviny hrají klíčovou roli ve filtraci krve a odstraňování škodlivých látek z těla. Jakékoli selhání tohoto důležitého systému může mít vážné následky. Existuje několik běžných chyb, které by mohly přispět k poškození ledvin. Některé z nich zahrnují nesprávné stravovací návyky, nedostatečný pitný režim a nadměrnou konzumaci některých léků, říká doktorka Megan Soliman. Zde jsou tipy, jak se těmto chybám vyhnout a udržet své ledviny zdravé.

Nedostatek hydratace

Pitný režim je základem pro zdravé fungování ledvin. Nedostatek tekutin může vést k tvorbě ledvinových kamenů, což jsou krystalické usazeniny v ledvinách. Kromě toho může dehydratace způsobit koncentraci toxických látek v krvi, což zatěžuje ledviny a snižuje jejich efektivitu. Doporučuje se pít dostatek vody a sledovat barvu moči – světlá moč indikuje dostatečný pitný režim.

Nadměrná konzumace sodíku

Příliš vysoký příjem soli může zvýšit krevní tlak a zhoršit stav ledvin. Ledviny mají za úkol odstraňovat přebytečný sodík z těla, což může zatěžovat jejich funkci. Omezte konzumaci solených potravin a pečlivě si vybírejte potraviny s vysokým obsahem sodíku.

Přehnaný příjem bílkovin

Zvýšený příjem živočišných bílkovin, jako jsou maso a mléčné výrobky, může zvýšit produkci dusíkatých odpadních látek, které musí ledviny zpracovat a vyloučit. Dlouhodobá nadměrná konzumace bílkovin může způsobit přetížení ledvin. Volte rovnováhu mezi živočišnými a rostlinnými zdroji bílkovin.

Nadledviny mají v krizové situaci vlastní řeč. Ozývají se například únavou nebo závratěmi

Nadužívání léčiv

Některé léky, zejména nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), mohou být pro ledviny toxické. Tyto léky mohou snižovat průtok krve do ledvin a zhoršovat jejich funkci. Pokud užíváte léky pravidelně, konzultujte vše s lékařem a dodržujte doporučené dávkování.

Ignorování zdravotních problémů

Chronická onemocnění, jako je diabetes a vysoký krevní tlak, mohou postupně poškozovat ledviny. Nezanedbávejte pravidelné lékařské kontroly a v případě zjištění zdravotních problémů se řiďte lékařskými pokyny.

Jasné příznaky, které upozorňují na onemocnění ledvin. Nepřehlížejte je, následky mohou být nevratné

Když mají ledviny problém, dávají o sobě vědět nejprve nenápadnými způsoby. Proto ke svému tělu buďte pozorní. Podobně se v nouzi chovají také další orgány, které vyžadují naši pozornost. Sledujte všechny nezvyklé signály a porovnejte je s těmi, které se dozvíte níže. Podle toho zjistíte, zda máte tento orgán v pořádku nebo vyžaduje návštěvu lékaře. […]

Problémy s ledvinami většinou nevykazují žádnou bolest, proto je důležité sledovat jiné varovné signály, které k nám skrze tělo, orgán vysílá. […]

Autor: František Zahradníček