Akutní selhání ledvin je poměrně rychlé a trvá maximálně několik dní. Nepodceňujte časné příznaky a vyhledejte včas odbornou pomoc.
Onemocnění ledvin (včetně jejich selhání) nemívá v prvotních fázích vůbec žádné příznaky. Pokud už se nějaké problémy objeví, jsou poměrně vágní a s možnými problémy s ledvinami si je spojí málokdo. Jak poškození postupuje, zhoršují se i příznaky a neléčené selhání ledvin může mít fatální následky. Čím dříve příznaky rozpoznáte a vyhledáte lékařskou péči, tím lépe.
Nepodceňujte zdánlivě banální problémy
Níže uvedené příznaky nemusí nutně znamenat onemocnění ledvin. Mohou mít i zcela banální příčiny, jako například počasí či běžná lehčí onemocnění. Příčiny však mohou být i naopak závažnější. Dušnost i otoky nohou mohou indikovat například přítomnost krevní sraženiny.
V horším případě poukazují na sníženou funkci či dokonce selhání některého z životně důležitých orgánů, v tomto případě konkrétně ledvin. Závažné potíže s ledvinami se totiž dle lékařky Megan Soliman, MD zpočátku projevují mimo jiné i následujícími obtížemi:
Dlouhodobá zácpa zabíjí ledviny. Rozpohybujte střeva stlačením akupresurního bodu a vhodnou potravou
Dušnost: Jedná se o jeden z raných příznaků a obvykle si jej jen málo lidí spojí s možným problémem s ledvinami.
Otoky končetin: Pokud nejsou otoky spojeny s vnějšími příčinami, jako je například již zmiňované horko či se zdravotním stavem, včetně těhotenství, měli byste jim věnovat zvýšenou pozornost. Obzvláště pokud jsou spojeny i s dalšími obtížemi.
Snížený výdej moči: Malý objem vylučované moči je jedním z mála časných příznaků onemocnění ledvin, který si lidé s tímto orgánem spojí. Pokud močíte často, ale málo, nechte se vyšetřit.
Potíže se stupňují a mohou vyústit až v kóma
Onemocnění ledvin zpočátku často nemívá vůbec žádné příznaky nebo se jedná o mírné obtíže, které jsme popisovali výše. Pokud nedojde k léčbě, přidají se později i další problémy, které se stupňují, jako například:
- časté nucení na močení a malé množství moči
- zapáchající a obvykle tmavá moč
- únava a ospalost
- přetrvávající nevolnost
- zmatenost
- svalové křeče (obzvláště v noci)
- bolest nebo tlak na hrudi
Pokud ani tak nevyhledáte lékařskou pomoc, mohou se začít objevovat záchvaty a neléčené selhání ledvin pak obvykle končí kómatem. Lékaři z MayoClinic vysvětlují, že v případě pokročilého onemocnění či akutního selhání ledvin je naprosto nezbytná rychlá lékařská péče. Avšak i akutní selhání ledvin může být vratné a je možné plné uzdravení.
Na vznik a rozvoj onemocnění ledvin má vliv mnoho faktorů
Potíže s ledvinami mohou být vrozené i získané, roli hraje zdravotní stav i životní styl. Dle odborníků z HealthDirect má velký vliv zejména hypertenze, kouření a některá onemocnění (zejména diabetes a zánětlivá onemocnění ledvin). Akutní selhání ledvin může být způsobeno jak poškozením (například v důsledku onemocnění či úrazu), tak i dehydratací či některými léky (například ibuprofen, ale také velké dávky kalcia či vitamínu C).
Je proto důležité vyhnout se rizikovým faktorům (nekuřte, snažte se o správnou kompenzaci diabetu, lečte vysoký krevní tlak), dbejte na správnou stravu a dostatečný příjem tekutin. Neužívejte léky zbytečně a nikdy nepřekračujte doporučené dávky.
Autor: Klára Sladká