Jak si udržet zdravé ledviny

 

Každý den jimi projde až 1500 litrů krve a přefiltrují mnoho litrů moči. Ledviny jsou v lidském těle naprosto klíčovým orgánem.

Podle lékařů má až 10 % dospělé populace v Česku, často kvůli diabetu 2. typu, ledviny poškozené. Jak si tento orgán udržet v kondici a vyhnout se zdravotním komplikacím v budoucnu, radí MUDr. Jiří Orság, Ph.D., nefrolog z III. interní kliniky v Olomouci.

DOSTATEK VODY JE ZÁKLAD

Aby ledviny mohly účinně filtrovat odpadní látky z těla, potřebují vodu. „Není třeba množství přehánět, záleží na tělesné aktivitě nebo místě, kde se člověk pohybuje. Při nedostatku vody se ledviny musí více namáhat, aby odpadní látky z těla vyloučily. Zároveň je moč silně koncentrovaná, což nahrává vzniku krystalů a močových kamenů,“ říká MUDr. Jiří Orság.

MNOHO SOLI A MINERÁLEK ŠKODÍ

Řada lidí sáhne raději po balené vodě, než by si natočila vodu z kohoutku. Lékaři však odrazují od nahrazování obyčejné vody minerálkami. „Slabě mineralizované vody jsou v pořádku, u středně mineralizovaných už více než půl litru denně není vhodné. Vysoce mineralizované vody by pak zdravý člověk neměl pít vůbec, jsou určeny pouze pro léčebné účely,“ vysvětluje MUDr. Orság. Podobně také varuje před nadbytečným solením.

OMEZTE KONZUMACI ALKOHOLU

„Při odbourávání alkoholu vznikají v těle látky, které musí organismus vyloučit. Ledviny významně zatěžuje např. pití piva, kterého do sebe člověk dostane hodně v krátkém čase,“ říká MUDr. Orság. Také kouření je pro ledviny zátěží, douhodobě poškozuje cévy, včetně těch, které vyživují ledviny.

DIABETICI V OHROŽENÍ

Pokud máte cukrovku, důsledně sledujte hladinu cukru v krvi a svůj stav pravidelně konzultujte s lékařem. Diabetes 2. typu je totiž jednou z nejčastějších příčin poškození ledvin a včasná léčba může jeho postup zpomalit hned v počátku. Podobnou pozornost jako cukrovce lékaři doporučují věnovat i vysokému tlaku nebo srdečnímu selhání, které se často s cukrovkou pojí a zdraví ledvin výrazně škodí.

PŘÍBĚH PACIENTA

Diabetes mu poškodil ledviny a málem ho připravil o nohu

Jiří Hájek (72) se s nemocí potýká už 30 let. Přestože je nyní jeho stav poměrně stabilní, lituje, že k chorobě v minulosti nepřistupoval jinak.

„Měl jsem čerstvě po preventivní prohlídce, když mi volala paní doktorka, že musím do nemocnice, protože mám výrazně zvýšenou glykemii,“ vzpomíná Jiří Hájek. „Jediný příznak, který jsem měl, byla častá žízeň. Jinak mi nic nebylo. A podle toho jsem k nemoci zpočátku i přistupoval. O zdravém životním stylu nemohla být řeč. Dopoledne jsem místo snídaně stihl třeba tři kávy, k obědu jsem měl často bramborový salát z papíru.“

Lékaři se jej marně snažili přivést k léčbě, až se nemoc dostala do fáze, kdy bylo nutné nasadit inzulin. „Zpětně si uvědomuju, co všechno mi cukrovka způsobila. Začala se mi rozvíjet tzv. Charcotova noha (chronické onemocnění kostí a kloubů). Kvůli zánětu na chodidle jsem skončil s celkovou sepsí organismu, hrozila mi amputace,“ vypráví Jiří, kterému nakonec lékaři nohu zachránili. Díky tomu si uvědomil, že diabetes už nemůže brát na lehkou váhu. Inzulin si pak píchal dalších 20 let, dodržoval základní dietu. Některé škody na jeho zdraví už napravit nepůjdou – lékaři u něj diagnostikovali zhoršenou funkci ledvin. „To je další věc, kterou člověk vůbec nepozoruje, protože ledviny nebolí. O tom, že jsou poškozené, mi lékaři řekli až na základě krevních testů. Co ale znát je, jsou třeba oči. Cukrovka mi poškodila zrak, jedno oko mám operované,“ říká pan Hájek a je šťastný, že s pomocí léčby se podařilo zhoršování funkce ledvin alespoň zpomalit a v posledních letech i kompenzovat cukrovku tak, že si mohl přestat píchat inzulin a přejít na tablety.