Význam fosforu pro dialyzované pacienty.

 

Fosfor je druhým nejrozšířenější minerál v lidském těle – je uložený v kostech, zubech, měkkých tkáních a tělních tekutinách, mimo jiné je součástí nukleových kyselina kostní tkáně. Fosfor je vstřebáván v tenkém střevě a jeho vstřebatelnost je ovlivněna přítomností vápníku a hliníku. U pacientů na dialýze je důležitým krokem k optimalizaci hladiny  fosfátů zdravá strava a pravidelné užívání fosfátových vazačů, protože při vysokých hladinách fosfátů může dojít k trvalému poškození srdce a cév. Optimální nastavení Vaší hladiny fosfátů můžete dosáhnout za pomocí vazačů fosfátů tehdy, když počet užitých tablet fosfátových vazačů jednotlivě přizpůsobíte obsahu fosfátů v každém jídle.

Nadbytek fosforu – zbytečná zátěž pro organismus. Je důležité udržovat hladinu fosforu v krvi na požadované úrovni. Zvýšená hladina fosforu, tzv. hyperfosfatémie, se obvykle projevuje nevolností, zvracením, svěděním a průjmem. Předávkování fosforem má negativní vliv na vstřebávání železa a vápníku, může se také projevit sníženým krevním tlakem a zvýšenou teplotou. Vysoké hladiny fosforu  v krvi jsou životu nebezpečné.

Hodnoty hladiny fosforu v krvi:

Optimální                       0,87 – 1,49 mmol/l

Hraniční hodnota        do 1,6 mmol/l

Vysoké riziko                 nad 1,8 mmol/l

 

Pokud ledviny přestanou plnit svou vylučovací funkci, fosfor se stejně jako ostatní minerály běžně vylučované močí v organismu hromadí. V případě, že by byl přívod fosforu do organismu stejný jako při normální funkci ledvin, velmi brzo by mohlo dojít k život ohrožujícím zdravotním komplikacím, především srdečně-cévním. Mezi potraviny s vysokým obsahem fosforu patří zejména maso, sýry, luštěniny, vnitřnosti, ryby, čokoláda, ořechy nebo vaječné žloutky.

Doporučená maximální denní dávka fosforu, kterou by měl pacient přijmout ve stravě, se liší podle aktuálního zdravotního stavu, podle účinnosti dialýzy a laboratorních výsledků. Doporučená maximální dávka fosforu pro hemodialýzu činí 1000 mg. Vždy myslete na to, že příjem fosforu potravou musí odpovídat vaším laboratorním hodnotám a že je nutné, abyste především dodržovali doporučení lékaře, nutričního specialisty.

Nakonec pár doporučení, jak ovlivnit hladinu fosforu v krvi:

  • Je nutné znát svoji hladinu fosforu
  • Pravidelně docházet na dialýzu
  • Vynecháte ochucovadla jako masox, vegeta, pikantní omáčky apod.
  • Vynechat z jídelníčku instantní potraviny
  • V jídelníčku převáží čerstvé sýry jako je žervé, Cottage, lučina
  • Kvalitní uzeniny s vyšším obsahem masa
  • Z ryb vyberte jen ty, které nemají jedlé kosti např. tuňák, zavináče
  • Mléko omezte na 50 ml
  • Potraviny s vyšším obsahem fosforu budete nosit na dialýzu
  • Nezapomeňte na vazače fosforu