Význam bílkovin v léčbě dialyzovaného pacienta.

Bílkoviny plní důležité metabolické funkce a tvoří strukturu každé buňky. Jestliže přijímáme malé množství bílkovin, dochází k rozpadu vlastních, zejména svalových buněk. To vede ke ztrátě svalové hmoty a současně se zvyšuje hladina fosforu v krvi. Pokud začneme s dialýzou, vaše potřeba příjmu bílkovin se naopak zvýší, především kvůli zvýšeným ztrátám aminokyselin/bílkovin během dialyzační léčby.

Kromě ztrát aminokyselin skrze dialyzační membránu (filtr) se u dialýzy projeví  jejich ztráty v důsledku zvýšeného sekundárního katabolismu, což přispívá k vyšší potřebě bílkovin. Pokud jste pacient na dialýze, musíte zvýšit svůj denní příjem bílkovin na cca 1,2 – 1,4 g/kg tělesné hmotnosti/den. Například pro 80 kg pacienta denní příjem bílkovin je 96 g.

Teď krátce o albuminu.

Albumin je typ bílkoviny, která je získávána z bílkoviny, kterou přijímáte v potravě každý den Nízká hladina albuminu v krvi je vyvolána nedostatečným příjmem bílkovin a kalorií ve stravě. Nízká hladina albuminu může vést ke zdravotním problémům, jako jsou potíže při boji s infekcemi.

Hodnoty albuminu v krvi:

37 – 45 g/l rozmezí při kontrole albuminu na dialyzačním střediscích

34 – 48 g/l MZČR pro osoby od 60-99 let a 35 – 50 g/l pro osoby 35-50 let

36 – 45 g/l  IKEM

Jak zvýšit hodnoty albuminu v krvi.

Osvědčilo se mi užívání bílkoviny v práškové formě. Na trhu je dosti přípravků, já zde pohovořím o dvou:

PROTIFAR prášek

Obsah balení obsahuje 225 g přípravku, který je instantní (tento faktor je dosti důležitý). Protifar má neutrální chuť, proto ho lze přidávat do hotových jídel, jogurtů, kaší. Tento přípravek je určen k dietnímu stravování pacientů s větším nárokem na přísun bílkovin. Je vhodný pro pacienty, kteří z různých příčin nepřijímají v dostatečném množství bílkoviny z běžné stravy. Aby informace byla kompletní, zde jsou hodnoty ve 100 g Protifaru. Celková energie 1580 kJ, obsah bílkoviny 88,5, důležitý údaj je obsah draslíku 50 mg a obsah fosforu 700 mg.

Dávkování: přiložená odměrka má obsah cca 2,5 g, což odpovídá 2,2 g bílkoviny. Množství ve třech odměrkách odpovídá 100 ml mléka, 1 vejci nebo 30 g masa či ryby.

Osvědčilo se mi toto dávkování: Do 250 ml hrníčku dávám 3 vrchovaté odměrky Protifaru, přidám kávu a rozmíchám ve studeném mléku cca 100 ml. Pak přidám horkou vodu. V horké vodě se tento přípravek v podstatě nerozpouští, ale pokud ho rozpustíte ve studeném mléku či vodě, tak pak lze bez obav přidat horkou vodu či mléko.

FRESUBIN prášek

Obsah balení obsahuje 300 g. Jedná se o syrovátku ve formě prášku. Slouží k doplňkové výživě. Má nízký obsah laktózy, je bez lepku a vlákniny. Příprava nápoje je stejná jako u Protifaru. Prášek lze také přidávat do jogurtů, omáček, polévek a dalších pokrmů. Sami budete překvapeni, jak se vám zvýší hodnota albuminu po měsíčním používání Fresubinu či Protifaru.

Aby informace byla kompletní, zde jsou hodnoty ve 100 g Fresubinu. Celková energie 1500 kJ, obsah bílkoviny 87, důležitý údaj je obsah draslíku 1200 mg a obsah fosforu 240 mg.

Závěr:

Při používání těchto doplňků stravy při bílkovinné nedostatečnosti pečlivě sledujte obsah také draslíku a fosforu, aby nedocházelo k jejich zvýšení mimo stanovenou mez.