Stará pravda – nemocné ledviny nebolí

 

Nemocné ledviny nebolí.

Nemocné ledviny v drtivé většině případů vůbec nebolí, takže se není čemu divit, že o jejich zdravotním stavu pacienti zpravidla nemají ani tušení. V důsledku toho tak k jejich léčbě přistupují až příliš pozdě, kdy je stav ledvin natolik vážný, že pacientům hrozí transplantace nebo dialýza. Jaké příznaky mohou poukazovat na nemocné ledviny?

Mít nemocné ledviny není nic, co bychom měli vědomě podceňovat. Jejich úkolem je čištění krve od odpadních látek, které se následně z našeho těla vylučuje močí. Ledviny dále zodpovídají za udržení stálosti vnitřního prostředí a produkují hormon, který je důležitý pro krvetvorbu.

Podle statistik má nemocné ledviny zhruba každý desátý z nás. Počet nemocných se přitom každým rokem nezastavitelně zvyšuje.

Pokud trpíte těmito příznaky, tak určitě navštivte lékaře

Ačkoli jsme na začátku dnešního článku zmínili, že nemocné ledviny v drtivé většině případů nebolí, mohou vás o jejich špatném stavu informovat varovné signály, kterými se vás vaše tělo bude snažit upozornit, že něco není tak úplně v pořádku.

Otoky

Otoky obličeje, nebo třeba očních víček mohou čas od času potrápit každého z nás a k jejich vzniku nemusí být kdovíjak závažný důvod. Za otoky můžeme hledat nejen neschopnost ledvin regulovat hladinu sodíku, ale i bílkoviny v moči. Pokud je příčinou otoku bílkovina v moči, jsou bílkoviny ve velké míře močí vylučovány a tím pádem dochází k jejich poklesu v krvi. Druhou variantou je onemocnění ledvin, které na jeho základě nemohou správně vylučovat sodík.

Nadměrná únava

Kdo z nás někdy nebyl unavený? V dnešní hektické době, kdy má každý z nás spoustu starostí a povinností, není kdovíjak překvapujícím jevem, že únava čas od času postihne snad úplně každého. Únava společně se slabostí či nekvalitním spánkem ale může být způsobena i toxiny, jež se hromadí v těle, protože naše ledviny nefungují tak, jak by správně fungovat měly.

Zápach z úst

Zápach z úst může být způsoben několika faktory, které můžeme zařadit například zubní kaz nebo zánět dásní. Málokdo si ale uvědomí, že za nepříjemným zápachem z úst mohou stát i nemocné ledviny, což způsobí, že se v těle hromadí dusíkaté zplodiny, jež v sobě mimo jiné obsahují i amoniak a které stojí za charakteristickým zápachem z úst.