Selén a jeho význam pro lidský organismus

 

Selen patří mezi minerály, které tělo nutně potřebuje, aby zůstalo zdravé. Mimo jiné nás selen chrání před civilizačními nemocemi. Umí toho ale mnohem víc. Je to především také silný antioxidant a účastní se mnoha metabolických reakcí v organismu.

Selen je důležitý také pro reprodukční systém, pro správnou funkci štítné žlázy, produkci DNA a ochranu těla před poškozením způsobeným volnými radikály. Selen patří mezi minerály, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu.

Doporučená denní dávka pro dospělého jedince je 55–200 mikrogramů, přičemž u dětí je uváděný údaj 20–55 mikrogramů. U selenu se doporučené denní dávky mírně rozcházejí, nicméně u dospělého jedince by denní dávka v žádném případě neměla překročit 400 mikrogramů. Selen je k dispozici v mnoha doplňcích stravy. Může být přítomen v několika různých formách, včetně selenomethioninu a seleničitanu sodného. Vyšší požadavky na příjem selenu mají lidé, kteří podstupují dialýzu ledvin.

Ovšem stejně jako ostatní minerály, i selen je ideální dodávat do těla v přírodní formě. Nejbohatším zdrojem jsou para ořechy (v jednom ořechu je až 95 mikrogramů selenu – bohatě tedy postačí jeden kus ořechu denně), další ořechy a semena , plody moře, vnitřnosti, drůbež, vejce, celozrnné obilniny, sójové boby, jablečný ocet, hnědá rýže, ovesné vločky, fazole či vejce.

Minerály: Selen a jeho nedostatek

Denní dávky selenu by měly dodržovat zejména muži v období andropauzy, těhotné a kojící ženy a kuřáci. Nedostatek selenu údajně zvyšuje pravděpodobnost onemocnění nádorovým onemocněním, kolapsem imunitního systému či některým zánětlivým onemocněním. Nedostatek prvku je možné vypozorovat dle svalové slabosti, podrážděnosti a únavy.

Minerály: Selen a jeho nadbytek

Naopak k předávkování může dojít zejména v případě, že užíváme selen v potravinových doplňcích. Nadměrně vysoké dávky jsou totiž pro tělo toxické. Projevují se následně podrážděností, průjmem, nevolností, zvracením, poruchami trávení, česnekovým dechem a kovovou pachutí v ústech, vyrážkami, vypadáváním vlasů, depresemi a nervozitou. Extrémně vysoký příjem selenu pak může způsobit další vážné problémy, včetně obtíží s dýcháním, třesem, selháním ledvin, infarktem nebo srdečním selháním.