Rekreační dialýzu využívá v Jeseníkách stále více turistů, i cizinci

 

Vážné onemocnění ledvin vyžadující dialýzu už není překážkou výletu do Jeseníků či třeba lázeňského pobytu. Tamní nemocnice totiž nabízí v Jeseníku a Šumperku takzvanou rekreační dialýzu pro turisty. Využívá jí stále více lidí včetně cizinců.

Nemocnice v Jeseníku nabízí takzvanou rekreační dialýzu, detašované pracoviště má i v Šumperku

„Nemocnice Agel Jeseník evidovala ještě v roce 2020 šest přespolních pacientů, následující dva roky jich už ovšem bylo pokaždé patnáct,“ nastínila mluvčí holdingu Agel Radka Miloševská.

„Ještě více lidí pak využívá služeb pracoviště nemocnice na druhé straně hor v Šumperku. Roku 2020 přicestovalo čtrnáct pacientů, o rok později devatenáct a loni osmnáct, přičemž jeden z klientů z pracovních důvodů využívá služeb dialýzy od května do října každým rokem,“ dodala.

Jedinou potenciální bariérou se může stát vytíženost zařízení, kdy například mohou být naplněna místa na dlouhodobé rekreační dialýzy a zbudou pouze kapacity na kratší dialýzy o jednom až třech výkonech. Základem je proto včasné objednání. Jakmile pacient zná termín dovolené, může se nahlásit i měsíc dopředu.

„Platí zásada čím dříve, tím lépe. Týden předem pak na svém mateřském středisku řekne sestřičce o předpis, podle něhož jej posléze budeme podle jeho individuálních potřeb a parametrů dialyzovat,“ přiblížila postup staniční sestra hemodialyzačního pracoviště Jarmila Koryťáková.

Rekreační dialýzu hradí kompletně zdravotní pojišťovna, lidé mají dokonce nárok na bezplatný převoz dopravní zdravotní službou, například z místa svého rekreačního pobytu.

Službu nevyužívají jen čeští návštěvníci Jeseníků. „Dialýza Šumperk eviduje i pacienta, jenž létá za rodinou až z New Yorku. V Jeseníku zase mají opakované zkušenosti s lidmi z Německa, kteří zde pátrají po kořenech svých předků. Největší zájem o rekreační dialýzu bývá právě v prázdninových měsících a o vánočních svátcích,“ shrnula Miloševská.

Autor: Stanislav Kamenský