Pacienti mohou využít rekreační dialýzu

Dříve jen velmi obtížně představitelný pojem „rekreační dialýza“ dostává v těchto dnech reálné obrysy ve Vsetínské nemocnici. Pacienti z druhé části republiky si mohou v průběhu léčby užít dovolenou na Valašsku či jen několikadenní pobyt u přátel.

Vsetínská nemocnice se rozhodla rozšířit a zmodernizovat prostory dialyzačního střediska ve zrekonstruovaném pavilonu K. Navýšení kapacity navíc podle vedení nemocnice umožnilo nejen přijetí dalších nemocných, kteří potřebují tento typ léčby, ale také rozvoj právě rekreační dialýzy.

„Dialyzovaní pacienti z jiných regionů mohou navštívit náš kraj a zajímavá místa tady na Valašsku. Přímo u nás ve Vsetíně jim zajistíme léčbu, která je k dispozici po celý týden včetně sobot a nedělí,“ přiblížila primářka oddělení nefrologie a dialýzy Petra Čechová s tím, že pracoviště má dobrou dostupnost, protože se nachází poblíž vlakového i autobusového nádraží. „V případě potřeby je ale možné zajistit dovoz i odvoz pacienta sanitním vozem,“ podotkla primářka.

V současné době na dialýzu ve Vsetínské nemocnici dochází přibližně šest desítek pacientů, většina z nich třikrát týdně, využívána je i domácí dialýza. „Ročně se v naší nemocnici uskuteční celkem osm a půl tisíce dialýz. Oddělení připravuje rovněž pacienty k transplantaci, vloni jich tento zákrok podstoupilo devět. Aktuálně čeká na transplantaci osm pacientů z našeho regionu, šest dalších pacientů podstupuje potřebná vyšetření,“ spočítala mluvčí nemocnice Lenka Plačková. V případě rekreační dialýzy se musejí zájemci objednat předem.

Modernizace za 120 milionů

Prostory nového dialyzačního střediska slouží pacientům zhruba měsíc. Modernizace pavilonu K, kde oddělení nefrologie a dialýzy nově sídlí, přišla na více než 120 milionů korun. Investorem stavební části byl Zlínský kraj. Součástí modernizace byla výstavba komunikační vertikály s výtahy a schodištěm.

Nové dialyzační středisko má kapacitu patnácti lůžek, kromě moderního dialyzačního sálu se při něm nachází šatny pro pacienty, ambulance, pracovny a zázemí pro personál. „Máme u nás provoz s moderní dialyzační technikou, nově je zde automatizovaný systém míchání a distribuce dialyzačních koncentrátů. K dis pozici jsou i dva izolační boxy,“ dodala primářka.

Léčba je k dispozici po celý týden včetně sobot a nedělí

Petra Čechová, primářka

Dialyzační středisko při Vsetínské nemocnici má nově patnáct lůžek.

Autor: Aleš Fuksa