Nový Domov s úsměvem bude pomáhat pacientům s dialýzou.

Budova známá pod jménem Lázeňský dům ve Slavkově u Brna se po šestnácti měsících kompletní rekonstrukce opět otevírá pacientům i obyvatelům slavkovského regionu. Kromě moderního vzhledu dostaly všechny provozy i nové vybavení. Domov je vzhledem k dialýze v jedné budově určen především pro pacienty s onemocněním ledvin. Může jít ale i o lidi trpící diabetem, vysokým tlakem, chronickými záněty, vrozenými vadami nebo třeba nádory. „Všechno je zbrusu nové a moderní. Stát zůstaly v podstatě jen obvodové zdi. Do zkvalitnění a rozšíření péče o pacienty jsme investovali bezmála 100 milionů korun,“ říká ředitel společnosti B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. V domově nově nazvaném B. Braun Omnia jsou pod jednou střechou k dispozici nové dialyzační středisko, odborné ambulance, rehabilitační služby a zejména pak výrazně rozšířený domov pro zdravotně postižené s názvem Domov s úsměvem. „O služby nového Domova s úsměvem je velký zájem. Lidé se ptají, a dokonce již začínají chodit první žádosti o umístění,“ říká vedoucí lékař MUDr. Aleš Hrubý. Kapacita tohoto zařízení pro zdravotně postižené pacienty se po rekonstrukci zvýšila z pěti na 32 lůžek.

Pro řadu pacientů z regionu je otevření dialýzy klíčovým okamžikem. Výrazně se jim totiž zkrátí dojezdová doba na léčbu, kterou musejí absolvovat většinou třikrát týdně. „Na dobu rekonstrukce jsme dialýzu přestěhovali do Nemocnice Vyškov, která nám vyšla vstříc, a společně se nám podařilo zajistit plně fungující nefrologickou péči, kterou stále rozvíjíme. Rádi bychom ve vyškovské nemocnici udrželi dialyzační středisko i nefrologickou ambulanci i nadále. Pro řadu pacientů by tento krok znamenal ušetření až poloviny času stráveného v sanitce. A to je opravdu velká pomoc,“ vysvětluje snahu o zachování obou dialyzačních míst Martin Kuncek. Kromě nových přístrojů je rekonstruovaná dialýza ve Slavkově u Brna vybavena i nejmodernější úpravnou ultračisté vody Aquaboss a silnějším záložním zdrojem elektřiny.

Pacientům jsou k dispozici jednolůžkové, dvoulůžkové a několik třílůžkových pokojů s lednicí, TV, sociálním zařízením, polohovací postelí a samozřejmě emergency tlačítkem. Přinést si s sebou mohou svůj nábytek, výzdobu, zkrátka cokoli, aby se cítili jako doma. Kompletní rekonstrukcí prošel také ambulantní trakt budovy, do které se vrátí rehabilitace s novou saunou, vodoléčba s moderními vířivkami, elektroléčba, fyzioterapie, ultrazvuk, nefrologická a interní ambulance a ambulance rehabilitačního lékaře. Součástí rekonstrukce je také nová tělocvična, ale i parkoviště a terénní úpravy.