Málo známé tipy, jak rozpoznat vysoký krevní tlak. Takto se projeví, když dosáhne kritické úrovně

 

Krevní tlak dokáže být zrádný. Dlouhou dobu o sobě nemusí dávat vědět, až nakonec nekompromisně udeří. Tehdy už je ale příliš pozdě a škody jsou napáchány. Jednou z klíčových věcí tak je, rozpoznat blížící se nebezpečí včas.

Cévy mohou prasknout

Znáte pojem hypertenzivní krize? Ta přichází ve chvíli, kdy krevní tlak náhle a nebezpečně vyletí vzhůru, a to na hladiny, které již přímo ohrožují životní funkce. Tehdy se začne projevovat silnou bolestí hlavy a hrudi či dušností. Přidají se také příznaky jako zmatení, rozostřené vidění a značná úzkost. U některých lidí můžete pozorovat netečnost.

V takový moment se v těle dějí závažné procesy. Krevní tepny a orgány nejsou totiž schopny pracovat správně, když je tlak příliš vysoký. To může přivodit poškození klíčovým orgánům, protože ty jsou zásobovány velkým množstvím cév. V mozku pak mohou cévy prasknout, což vyústí v mrtvici. Podle časopisu European Cardiology Review je ostatně vysoký tlak hlavním rizikovým faktorem mrtvice.

Poškození ledvin i očí

Pravdou ale je, že hemorganická způsobená prasknutím cévy nepatří k nejčastějším. Těmi jsou takzvané ischemické mrtvice, jež způsobují krevní sraženiny. Bohužel i v tomto případě hraje jednu z hlavních rolí krevní tlak, a to spolu s vysokým cholesterolem. Často jdou tyto dvě diagnózy ruku v ruce a ještě tak zvyšují nebezpečí.

Mezi další orgány, které mohou být poškozeny v důsledku vysokého krevního tlaku, patří ledviny. Ty čistí krev od toxických látek, ovšem tento proces vyžaduje, aby krev proudila mnoha malými cévami, které právě vysoký tlak ohrožuje. Podle organizace National Institute of Diabetes and Digestive uvádí, že vysoký krevní tlak je hlavním důvodem selhání selháním, což často vyústí v nutnost dialýzy či transplantace orgánu.

Krevní tlak ale ovlivňuje organismus i na jiných místech, kde byste to možná ani nečekali. Poškodit může například rohovku v oku, což vede ke zhoršenému vidění a časem i ke slepotě.

Autor: Tereza Vávrová