Jste stále unaveni? Možná máte anémii

Máte někdy pocit, že nemáte energii, jste unavení a bez nálady, nic se vám nechce a večer byste zalehli nejradši hned po setmění? Nemusí se jednat o nic zásadního a třeba jen procházíte nějakým stresovým obdobím nebo jste přetížení. Pokud ale na sobě tyto příznaky pociťujete delší dobu, měli byste zbystřit! Může se jednat o anémii neboli chudokrevnost.

Anémie vzniká, když máte nedostatek červených krvinek. Červené krvinky přenášejí kyslík krví z plic do ostatních částí těla, čímž poskytují buňkám energii, kterou potřebujete pro každodenní aktivity. Hlavními příznaky anémie jsou bledost, pocit únavy, snížení energie a nechutenství. Někdy přistupují potíže se spánkem a vaše myšlení může být zastřené. Chudokrevní lidé také často trpí pocity závratí nebo bolestmi hlavy a bušením srdce. Celkově se člověk cítí slabý a jeho psychický stav není zrovna na výši.

Jak poznám, že mám anémii?

Ne každý člověk s anémií má příznaky. Pravidelná preventivní prohlídka u lékaře by však měla tuto nemoc odhalit díky vyšetření krve, kde zkoumáme hladinu krevního barviva hemoglobinu. To je součástí červených krvinek, a právě ono je nosičem kyslíku v těle. Pokud je vaše hladina hemoglobinu nižší, než je dolní hranice normálního rozmezí (120 g/l pro ženy a 135 g/l pro muže), je pravděpodobné, že máte anémii. V tomto případě vás lékař vyšetří, aby zjistil přesnou příčinu anémie a připravil vhodný léčebný plán.

Jaké mohou být nejčastější příčiny anémie?

Nevhodná strava chudá na železo, vitamín B12 či kyselinu listovou

Dlouhodobé ztráty krve, např. u vředové choroby žaludku nebo onemocnění střev

Nádorové onemocnění kostní dřeně, kdy zhoubné bujení utlačuje krvetvorbu

Chronické onemocnění ledvin, kdy se netvoří hormon erytropoetin potřebný pro krvetvorbu

„Když má pacient nevysvětlitelnou anémii, je vždy důležité zkontrolovat i ledviny. Může totiž jít o indikátor, že s ledvinami není něco v pořádku. Zvláště důležité je to u lidí, kteří mají zároveň diabetes nebo vysoký krevní tlak,“ upozorňuje MUDr. Roman Štilec, Ph.D., primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích, a dodává: „Naše ledviny totiž produkují hormon zvaný erytropoetin, který v kostní dřeni iniciuje krvetvorbu. Pokud v těle tento hormon chybí, vzniká anémie.“

Uveřejněno na doktorka.cz