Hemodialýza v Dubaji

Poprvé jsme se rozhodly strávit dovolenou v Dubaji v říjnu v roce 2017. Tuto destinaci jsme vybraly vzhledem k situaci ve světě (teroristické útoky), která se nám zdála jako jedna z nejbezpečnějších a také proto, že je zde stálé počasí a cesta letadlem netrvá tak dlouho.

Hemodialýzu v Dubaji nabízí celá řada kvalitních nemocnic, jak místních, tak zahraničních. Já jsem vybrala zcela náhodně nemocnici International Medical Hospital na Port Rashid Road, area Bur Dubai. Ukázalo se, že výběr byl plně k naší spokojenosti.

Nemocnici jsem kontaktovala přes e-mail několik měsíců před naším příjezdem, zda je možné zde dialýzu podstoupit. Odpověděli ten samý den, že je to možné a za jakých podmínek, co je k tomu potřeba. A tak dialýza byla během pár dnů vyřízena. Poprvé jsem komunikovala s manažérem nemocnice, minulý rok a letos už jen s oddělením dialýzy, kam stačí napsat datum příjezdu, datum první dialýzy a vše je zařízeno. Lze si vybrat i čas dialýzy ráno nebo odpoledne. Noční provoz zde nefunguje.

Zhruba 1 měsíc před odletem se na dotyčné pracoviště pošlou e-mailem nejnovější výsledky krevních rozborů včetně HIV a žloutenek. Sebou je pak třeba mít lékařskou zprávu o průběhu dialýzy a léky, které pacient užívá. Hemodialyzační jednotka v této nemocnici je malá (4 lůžka), pracují zde výhradně cizinci (Filipínci, Indové, Pákistánci). Jsou velmi milí, vstřícní, jejich zkušenosti a schopnosti však různé. Pokud ale něco nevyhovuje, je třeba se ozvat (například zkušenosti s napichováním jehly do shuntu, někteří to ovládají bravurně, jiní naopak.

Před první dialýzou, vždy, i když pojedete vícekrát, je povinná lékařská prohlídka a znovu odběr na HIV a žloutenky (mají své předpisy a výsledek musí být z jejich laboratoře, přestože mají výsledek z laboratoře v České republice, který také vyžadují.) Odběr a prohlídka a čekání na výsledek trvá ca 2-3 hodiny. Tento proces probíhá buď v den dialýzy, proto je třeba se dostavit o několik hodin dříve před plánovanou dialýzou. I zde je možnost se domluvit, výhodnější je toto vyšetření podstoupit v den dialýzy. Ušetří se volný čas a peníze za taxi.

Na jednotce dialýzy je zajištěna strava, lze i vybrat ze tří jídel, která se po určité době stále opakují. Menu je ale bohaté a naprosto vystačí.

Cena dialýzy se v této nemocnici pohybuje v cenové relaci zhruba jako v České republice. Každá dialýza se platí zvlášť v ekonomickém oddělení této nemocnice. Po zaplacení obdržíte faktury, které se pak odevzdávají v pojišťovně. Do měsíce pojišťovna proplatí adekvátní částku, rozdíl je minimální, 200 – 300 Kč podle momentálního kurzu.

Vyšetření krve pojišťovna neproplácí, platí se na místě asi 150 dolarů. Při opakovaných dialýzách je  pak sleva asi o polovinu, tedy 75 dolarů. Cestu na dialýzu pojišťovna také nehradí. Je tedy výhodně si sehnat ubytování poblíž nemocnice (je zde řada hotelů i velmi blízko) kdy je možné dojít na dialýzu i pěšky. Jsou ale v centru města. Hotely u moře jsou vzdálené od nemocnice 10 – 15 km. Čím blíže k nemocnici, tím lépe, vyhnete se tak větším nákladům za taxi a trávení času v zácpách na dálnici, které jsou opravdu velké. Poprvé z neznalosti věci, jsme se ubytovaly v oblasti Sharjah. Cesta na dialýzu byla v pohodě, ale cesta zpět (20 km) trvala i dvě hodiny v zácpách. V takových případech si  taxikáři přičítají čekací dobu a stání na zacpané silnici a tím se cesta hodně prodraží. V roce 2018 jsme se ubytovaly přímo v Dubaji, u moře. Žádné zácpy, cesta byla pohodlná, trvala cca 15-20 minut.

Sehnat taxi je velmi jednoduché. Z hotelu zavolají, objednají, v nemocnici v recepci také. Je také možnost si chytit taxi přímo na ulici, jezdí jich zde velmi mnoho.

Pokud byste rádi navštívili Dubaj a musíte zde podstoupit dialýzu, je třeba znát jazyk (anglicky, arabsky). I když dialýzu zajistí pracovnice firmy Fresenius (trvá to dlouho, ale funguje to ), na místě je vždy třeba doladit různé věci, je třeba komunikovat. Z vlastní zkušenosti vím, že mohou nastat nějaké komplikace, i jednoduché, kde je třeba komunikovat, věci vyřídit. Bez znalostí jazyka, alespoň minimální, bych tuto cestu nedoporučovala.

Další důležitá věc je mít sebou dostatečnou hotovost na proplacení dialýz.

Na závěr:

S dialýzou v Dubaji, byť v jedné nemocnici, máme velmi dobrou zkušenost a můžeme ji vřele doporučit všem, kdo se alespoň v základních věcech domluví.