Dialýza zachraňuje život ročně 11 tisícům pacientům

 

Hemodialýzu, při které se mimotělně čistí krev pacienta a nahrazuje se tím funkce ledvin, ročně v Česku podstoupí asi 11 000 lidí, z toho zhruba 7000 pacientů se musí léčit dlouhodobě.

V posledních letech se častěji používá účinnější varianta hemodialýzy, takzvaná hemodiafiltrace.

Vyplývá to jednak z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), jednak z vyjádření předsedkyně České nefrologické společnosti Romany Ryšavé, která působí na klinice nefrologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Dialýzou se v roce 2019 léčilo 6917 pacientů s chronickým selháním ledvin, jež je nevratné a bývá podle Ryšavé až ve 40 procentech případů způsobené poškozením ledvin v důsledku cukrovky. Může být také důsledkem vysokého krevního tlaku, některých chorob ledvin nebo imunologických nemocí, které ledviny poškozují. O chronickém selhání se mluví u takových pacientů, kteří potřebují dialyzační léčbu delší než tři měsíce.

I při akutním selhání

Některou z variant čištění krve loni podstoupilo také 4034 lidí, kteří měli akutní selhání ledvin. „To je kompletně či částečně vratné a je většinou způsobené dehydratací, infekcemi, imunitními chorobami postihujícími ledviny, neprůchodností vývodných močových cest, například při zvětšené prostatě u mužů či gynekologických nádorech u žen, či podáváním nevhodných léků nebo jejich špatným dávkováním,“ soudí Ryšavá.

Celkový počet lidí léčených hemodialýzou se v posledních deseti letech příliš neměnil. Pohyboval se zpravidla mezi 10 000 až 11 500 pacientů, z toho asi tři pětiny připadaly na chronické pacienty. Ti musí docházet do dialyzačních středisek třikrát týdně, přičemž každé čištění krve trvá tři až pět hodin.

V posledních deseti letech stoupá počet takzvaných hemodiafiltrací. Výhodou metody je to, že dokáže odstranit z krve více odpadních látek než klasická hemodialýza.

Lékaři doporučují, aby byla u všech pacientů s nevratným selháním ledvin prověřena možnost transplantace tohoto orgánu. Nové ledviny se ročně dočká kolem 500 lidí, nemocní na transplantaci čekají jeden až tři roky.

Léčba už 65 let

Úspěšnou léčbu umělou ledvinou podstoupila první česká pacientka s akutním selháním ledvin po otravě před 65 lety, 10. prosince 1955, v nynější pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Do té doby bylo selhání ledvin ortelem smrti. Praha se tak stala po Vídni, Hamburku, Curychu a švédském Lundu pátým městem v Evropě, kde byla dialyzační léčba zavedena.