Letos uplynulo čtyřicet let od chvíle, kdy lékaři IKEM úspěšně transplantovali srdce muži, jemuž tím prodloužili život o třináct let. Česko se má čím chlubit i dnes. Metody se stále zdokonalují.
Poslední lednový den roku 1984 lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantovali srdce 44letému Josefu Divinovi. Díky tomu žil dalších třináct let. Jednalo se o první úspěšnou operaci tohoto druhu nejen v tehdejším Československu, ale celé východní Evropě.
Před čtyřiceti lety v říjnu podstoupil pětihodinový zákrok kupříkladu i Rudolf Sekava, kterému to prodloužilo život o neuvěřitelných 35 let. Zemřel v roce 2019, v necelých 83 letech.
V čele operatérů IKEM, kteří před čtyřiceti lety provedli první úspěšnou transplantaci srdce ve východní Evropě, stál kardiolog Pavel Firt:
Josef Divina však nebyl prvním československým pacientem, který transplantaci srdce podstoupil. Tím byla žena, kterou 9. července 1968 operovali lékaři v Bratislavě. Přežila ale pouhých pět hodin. „Tehdy chirurgové ještě neměli dokonale zvládnutou techniku výkonu a chyběla účinná imunosupresiva, tedy léky, díky kterým tělo neodmítá darovaný orgán,“ popsal emeritní přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.
Operace, jak dodal, začaly být úspěšné až později, když se objevil cyklosporin A. Jedná se o imunosupresivní lék.
Transplantační centra v České republice
IKEM (Praha): srdce, játra, slinivka břišní, Langerhansovy ostrůvky (ostrůvky buněk ve slinivce břišní), ledviny, tenké střevo
Brno: srdce, játra, ledviny
Motol (Praha): plíce, ledviny, srdce u dětí
Hradec Králové: ledviny
Plzeň: ledviny
Ostrava: ledviny
Olomouc: ledviny
Od první úspěšné transplantace pomohla srdce po zemřelých dárcích v tuzemsku už více než dvěma tisícům lidem. U dospělých pacientů tyto zákroky v Česku provádějí pouze lékaři v pražském IKEM a brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie.
U dětí pak v pražské Fakultní nemocnici Motol. „Česko patří k zemím s nejvyšším počtem transplantací srdce v Evropě. Se sedmi transplantacemi na milion obyvatel ročně se řadí do čela žebříčku,“ uvedla už dříve mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.
Pražská Nemocnice Na Homolce si nedávno připomněla 30 let od začátku unikátní léčby Leksellovým gama nožem:
Data z roku 2020, kdy bylo provedeno 72 těchto zákroků, podle ní potvrzují, že výsledky dokázali lékaři obhájit i v době covidové pandemie, která byla z hlediska plánované operativy mimořádně náročná. „Například s rokem 2018 (74 transplantací srdce – pozn. red.) Česko stálo v čele pelotonu po boku Francie či Španělska. Oproti tomu Německo či Polsko tehdy vykázaly na milion obyvatel shodně 3,9 provedených transplantací za rok,“ dodala mluvčí.
Transport bijícího srdce
Zákroky jsou navíc zásluhou lékařů, vědy i řady moderních technologií čím dál dokonalejší. V IKEM mají k dispozici třeba přístroj umožňující bezpečný převoz bijícího srdce. Díky tomu se k pacientovi (i v jiné nemocnici) dostane v pořádku a včas. Rychlou pomoc v podobě umělé srdeční pumpy dostávají v Praze a Brně zase ti, pro které není vhodný nový orgán pro transplantaci, ale bez akutního lékařského zásahu jsou ohroženi na životě.
Transplantace srdce v Institutu klinické a experimentální medicíny
Nejvíc transplantací srdce dělají v IKEM – třeba v roce 2022 jich tam odoperovali padesát z celkových jednaosmdesáti. Velké úspěchy zaznamenávají i v Brně, kde ročně provedou kolem třiceti těchto zákroků.
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze provádí velmi složité operace. Pomáhá jim k tomu virtuální a rozšířená realita:
V Motole loni v listopadu kupříkladu provedli transplantaci srdce u děťátka, které mělo necelý měsíc po narození problém s pitím, zadýchávalo se a jeho stav se prudce zhoršoval. Déle než měsíc proto muselo být napojeno na mechanickou srdeční podporu.
Lékařům výrazně pomohl nový systém Paragonix SherpaPak, který zvyšuje ochranu dárcovského orgánu, a prodlužuje tak dobu jeho použití. „Umožnil nám provést vzdálený odběr bez nutnosti převozu dárce do naší nemocnice. I tak byla nutná přesná časová koordinace týmu provádějícího odběr orgánu s naším týmem, který prováděl samotnou transplantaci,“ popsal loni kardiochirurg motolského dětského kardiocentra Petr Bukovský.
Přivezení bijícího srdce ze zahraničí? I to je možné, dokázali lékaři z IKEM:
Ke zdárnému průběhu transplantací přispívají i takzvaní transplantační koordinátoři, kteří přes dvacet let slaďují odběry orgánů od zemřelých dárců a citlivě pracují s pozůstalými. A jak srdce po smrti darovat? V Česku je právně zakotven předpokládaný souhlas s posmrtným darováním orgánů.
Každý (v případě dětí či dospělých zbavených způsobilosti k právním úkonům jejich zákonný zástupce) má zároveň právo vyjádřit nesouhlas, který je zaevidován v národním registru. Pokud ho nevyjádří, platí, že s odběrem po své smrti souhlasí.
Počet transplantací v Česku
2006: srdce 57, všech orgánů 595
2007: srdce 69, všech orgánů 645
2008: srdce 59, všech orgánů 566
2009: srdce 80, všech orgánů 612
2010: srdce 70, všech orgánů 586
2011: srdce 68, všech orgánů 581
2012: srdce 73, všech orgánů 674
2013: srdce 68, všech orgánů 704
2014: srdce 87, všech orgánů 846
2015: srdce 75, všech orgánů 793
2016: srdce 78, všech orgánů 808
2017: srdce 74, všech orgánů 842
2018: srdce 74, všech orgánů 895
2019: srdce 74, všech orgánů 872
2020: srdce 72, všech orgánů 765
2021: srdce 74, všech orgánů 819
2022: srdce 81, všech orgánů 872
2023: srdce 84, všech orgánů 863
Autor: Andrea Cerqueirova