Co chrání ledviny

Pokud naše ledviny nejsou zdravé, většinou dlouhou dobu trpí a my to o nich ani nevíme. Na jejich funkci má negativní vliv vysoký krevní tlak, cukrovka, zda kouříme a některé léky, které užíváme.

To jsou jejich největší nepřátelé. Ledvinu si totiž můžeme představit jako jednu obrovskou houbu, která se skládá ze sítě krevních a močových kanálků, které neustále v lidském těle oddělují to, co je pro náš organismus užitečné a neužitečné a zároveň regulují, aby množství vody a důležitých minerálních látek bylo v našem těle v rovnováze. Pokud tedy cukrovka nebo vysoký krevní tlak poškodí cévy v těle, má to i svůj dopad na funkci ledvin.

Bílkovina v moči neznamená nic dobrého

I navzdory těmto nepřátelům ledviny jako hlavní filtrační orgán v lidském těle tiše trpí. Při jejich poškozování nevnímáme žádnou bolest, únavu, krev v moči a žijeme v domněnce, že je s ledvinami vše v pořádku. Přesto jednoduché laboratorní testy už tehdy odhalí, že s ledvinami něco není v pořádku. Odborníci jsou proto toho názoru, že je nutné ledviny pravidelně kontrolovat, a proto se u pacientů při preventivních prohlídkách nebo záchytu jiných nemocí pravidelně kontroluje moč, zda neobsahuje podezřelé stopy bílkovin a krve.

Fungování ledvin nám nejlépe ozřejmí látka zvaná kreatinin. Její množství měříme v krvi. Jedná se o látku, která vzniká při rozpadu svalové hmoty. Stanovení kreatininu v krvi je dobrým indikátorem funkce ledvin, ze jména pro sledování průběhu onemocnění ledvin. Hodnota kreatininu velmi závisí na množství svalové hmoty vyšetřované osoby. Zohledňuje také věk a pohlaví.

Hypertenze = začarovaný kruh

Od 40 let ztrácejí ledviny každoročně téměř jedno procento své kapacity. U 70letého člověka to může snížit funkci ledvin asi o třetinu. Vyjadřuje se pomocí tzv. glomerulární filtrace, která říká jaké množství moči se přefiltruje v ml za sekundu nebo za minutu. Hlavně senioři, kteří mívají vysoký krevní tlak, by měli mít funkci svých ledvin pod kontrolou. Samotné ledviny v regulaci krevního tlaku přitom hrají velmi významnou roli. V případě poškození ledvin často stoupá krevní tlak. Ten ovšem ale na druhou stranu poškozuje citlivé cévní shluky v ledvinách. Začarovaný kruh se tak uzavírá.

Co umí naše ledviny

Produkují důležité látky. Hormony a enzymy, jako je renin, erytropoetin a vitamin D. Regulují krevní tlak, stimulují kostní dřeň k tvorbě krve nebo zajišťují lepší vstřebávání vápníku ve střevě, což je dobré pro metabolismus kostí. Pokud jedna ledvina selže, její práci převezme druhá. Spravuje tak 80 procent původního výkonu.

Fungují jako spolehlivá čistička

Základní stavební jednotkou ledviny je nefron. Představme si ho jako klubíčko, které je vyplněno drobnými cévy. Všechny nefrony tak přefiltrují zhruba 1800 litrů krve denně. Toxické a odpadní látky cestují do moči a jsou vyloučeny močí. Ostatní látky, jako jsou bílkoviny a glukóza, se filtrují zpět a vrací se do krve s velkým množstvím vody.

99,9 procenta vody v krvi se vyčistí a vrátí do oběhového systému. Ledviny vyloučí zbytek jako moč. Množství moči závisí na množství, které vypijete. Zdravé ledviny tak udržují rovnováhu vody a soli v krvi konstantní.

Pokud je nedostatečnost ledvin pokročilá, hrozí pacientovi nejen ledvinné selhání a z toho důvodu nutnost provedení dialýzy, ale také se zvyšuje riziko infarktu myokardu. Destruktivní vliv na všechny cévy v těle má kouření, vysoká hladina cukru v krvi, nadbytek viscerálního tuku a nedostatek pohybu.