A co vaše ledviny, jak se jim daří

 

Tohle není zdvořilostní otázka, na niž odpovíte „děkuji, dobře“, a dál to neřešíte.

Pravděpodobnost, že se mýlíte, je totiž dost velká.

Podle odhadů odborníků u nás trpí onemocněním ledvin jeden člověk z deseti, mezi seniory 75+ už každý druhý. A počet postižených stále stoupá, což je důsledkem především současného životního stylu. Dá se tedy říct, že jde o civilizační chorobu. Mnozí o ní nevědí a zjistí se to až ve chvíli, kdy už je skoro nebo úplně pozdě.

ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÉ

Ledviny jsou životně důležité. Jejich hlavním úkolem je filtrovat krev a odstraňovat z těla zplodiny metabolismu (především kyselinu močovou, močovinu a kreatinin), látky, jichž máme momentálně přebytek (vodu, sodík, draslík, fosfáty aj.) a nejrůznější toxiny. Mají významnou úlohu nejen v přímém čištění krve, ale i v regulaci krevního tlaku a acidobazické rovnováhy aj. Jsou-li v kondici, mají obrovské schopnosti, takže zbývá i nějaká „rezerva“ – proto lze žít jen s jednou ledvinou. Ale když i ta přestane plnit svou funkci, je nutná ledvina „umělá“ (neboli dialýza), popř. transplantace. Pokud se onemocnění zjistí v rané fázi, je možné správnou léčbou a režimovými opatřeními těmto nejtěžším stavům předejít.

K LÉKAŘI VČAS

Postižení ledvin se většinou projevuje přítomností bílkoviny a krve v moči a/nebo tím, že krevní plazma vykazuje příliš vysoké hodnoty kreatininu a močoviny. Tyto odchylky však na sobě člověk nepozoruje, odhalí je až laboratorní vyšetření krve, které provádí praktický lékař nebo nefrolog. Lidé nad padesát let trpící diabetem, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárním onemocněním mají jednou za čtyři roky na takovéto vyšetření nárok zdarma. Nově se doporučuje také těm, kteří prodělali COVID-19 s těžkým průběhem, protože i to bohužel stav zhoršuje. „Je velice důležité, aby lidé přišli včas, protože pak jsme schopní oddálit okamžik, kdy bude pacient závislý na dialyzačním přístroji. Máme v rukou tu moc prodloužit mu život bez dialýzy, ale musí přijít včas a spolupracovat s námi,“ říká MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care Nephrocare v Praze 9-Vysočanech. Seznam nefrologických ambulancí najdete např. na www.nephrocare.cz (k jejich návštěvě je vždy třeba doporučení praktického lékaře). Jak vysoké riziko onemocnění ledvin máte právě vy, zjistíte jednoduchým on-line testem na www.dialyza.cz. Pokud výsledek ukáže, že patříte k těm více ohroženým, neměli byste vyšetření odkládat.

Jak snížit riziko

  • Pravidelně se hýbejte, choďte na procházky, cvičte, sportujte, pracujte na zahradě apod.
  • Měřte si krevní tlak i doma, a to validovanými tonometry, ideálně s tzv. intelli manžetou (více na www.krevnitlak.cz).
  • Jezte zdravě, hlídejte si hmotnost. Výrazně omezte konzumaci alkoholu. Dostatečně pijte – nejlépe čistou, popř. také slabě mineralizovanou vodu.
  • Sledujte hladinu cukru v krvi (když nemáte potíže, stačí chodit na preventivní prohlídky k praktikovi). Trpíte-li cukrovkou, nezanedbávejte kontroly u diabetologa, měřte si glykemii, důsledně užívejte předepsané léky a dodržujte pokyny lékaře.
  • Neužívejte zbytečně či nadměrně volně prodejné léky (proti bolesti, nespavosti aj.), jsou pro ledviny zátěží. Radši se vždy obraťte na lékaře!
  • Nepodceňujte „nenápadné“ obtíže, jako jsou častá únava, snížená chuť k jídlu, bolesti v břiše či v podbřišku, krev v moči, záněty močových cest, výskyt „kaménků“, otoky aj.

Zveřejněno: Chvilka pro tebe