5 signálů, že vám špatně fungují ledviny

Ledviny mají jednu nevýhodu: nebolí, ani pokud jsou vážně poškozené, a na řadu potíží se tak přichází pozdě. Proto je důležité dbát na zdraví tohoto orgánu zejména preventivně. Jak poznáte, že jsou vaše ledviny v ohrožení?

Pokud ledviny fungují, jak mají, tak se podílejí na vylučování tekutin, odpadních látek a nečistot. Pokud přestanou fungovat, nastává závažný problém pro organismus., který je nutno řešit. Pacienti, kteří mají ledviny, které neplní svoji funkci, může nahradit hemodialýza.

Vysoký krevní tlak

Krevní tlak je tlak, jakým působí krev na vnitřní stěnu tepen. Vysoký krevní tlak (hypertenze) je nebezpečný, protože ztěžuje práce srdce a přispívá ke kornatění tepen (arterioskleróza). Zvyšuje riziko ischemické choroby srdeční (včetně infarktu myokardu) a cévních mozkových příhod. Vysoký krevní tlak je dosti nebezpečný pro ledviny. Při léčbě vysokého krevního tlaku je nutné dodržovat:

  • Pohybová aktivita
  • Přiměřená tělesná hmotnost
  • Pravidelné užívání léků na vysoký krevní tlak
  • Omezení kouření
  • Vyvážený jídelníček s omezením soli

Otoky

Pokud ledviny pracují nedostatečně, v organismu se hromadí odpadní látky a voda. To se projevuje celkovou malátností, únavou, otoky a svalové křeče. Nutno navštívit lékaře, který provede základní testy, kde se zjistí, zda-li ledviny pracují, jak mají.

Záněty

Slabá imunita se někdy projevuje záněty močového měchýře – a to znamená, že mohou skrytě trpět i ledviny. Dolní močové cesty se ohlásí řezavou bolestí při močení, zánět horních močových cest, tedy ledvin, občas probíhá i zcela bez příznaků.  Velmi nepříjemné jsou ledvinové či močové kameny, které způsobují palčivou bolest.

 

Močení

Krev v moči je signálem na nějaké problémy močových ces. Časté nutkání močit a stopy bílkovin či hnisu poukazují i na zánět ledvin. Zásadní snížení produkce moči – i přes dostatečný pitný režim – hlásá akutní selhání ledvin.

Všímejte si barvu, množství a zápachu moči. Při jakýkoli pochybách informujte svého lékaře. Trable při močení mohou signalizovat různá onemocnění.

 

Tělo varuje

Nefunkční ledviny neodvádějí toxiny a neregulují minerály a to se může projevit i na kůži. Když se v těle hromadí fosfor, bude šupinatá, suchá a nepříjemně svědivá zejména na zádech a hrudníku a zhorší se akné. Stoupající hladina močoviny se projevuje zapáchajícím dechem a nepříjemnou pachutí v ústech, která může – zejména ráno – vyvolávat nevolnost a pocity na zvracení. Při akutním selhání, kdy tělo neprodukuje moč, je kůže bledá, tělo postihují otoky (typicky obličej, oční víčka, bérce) a nevolnost.